Which deal do you think is better? Well, a 12 pack of Mountain Dew at a local store is $4. 49 while a 1 liter of Mountain Dew costs $1.50. In my opinion, I would buy the 12 pack, and I have facts to prove that it is the better deal. For one, if you buy the 12 pack, you get 12 cans of Mountain Dew. But if you buy one bottle, it won't last for long. The way I figured out which deal is better is by using unit rate to compare these two deals.
         To set up a unit rate, you have to start with putting the price for each item under 1. So for example, it would be $4.49/1 and $1.50/1. The reason for that is because unit rate means 1 and you are trying to find the price for one item. So then you just divide. For the 12 pack you get 22 cents for one, and for the liter, well it's just $1.50 because it's just one. So the better deal is the 12 pack. The 12 pack is a much better deal because it is cheaper, and you get more than one for the price of $4.49. That is just about 3 more dollars than for one liter! You can use this  type of math to compare things, or when you want to find the cost of one item or thing. 
 
 
        The 1st semester has already passed, and now we're going into our second. I learned a lot of math topics in the past semester. The topic I remember the most was using a formula to find the unknown side, or the long side, of a triangle. I remembered this topic this most because it was easy and I remembered the formula very well. 
          Well, to find the measurement of the unknown side of the triangle, you have to know the formula. I know there is a name for it, but I just can't remember it right now. I know the formula pretty well though. It's a^2 plus b^2 equals c^2. The numbers that are already shown for the right angle and the base are plugged in to replace a and b. C represents the unknown side. For example, if the triangle had the measurements of 5 cm for the right side, and 2 cm for the base, it would be 5^2 plus 2^2 equals c^2. Once you get the answer from those numbers, you find the square root of it and that is the measurement of the hypotenuse. 
          This lesson was simple for me once I got the hang of it. All you really need to know is the formula, and where to plug in the numbers. What was confusing for me was when the hypotenuse measurement was given, and the right angle or base measurement was unknown. It was kind of difficult for me at first, but I got the hang of it. You have to use inverse operation to find the unknown side.