Which deal do you think is better? Well, a 12 pack of Mountain Dew at a local store is $4. 49 while a 1 liter of Mountain Dew costs $1.50. In my opinion, I would buy the 12 pack, and I have facts to prove that it is the better deal. For one, if you buy the 12 pack, you get 12 cans of Mountain Dew. But if you buy one bottle, it won't last for long. The way I figured out which deal is better is by using unit rate to compare these two deals.
         To set up a unit rate, you have to start with putting the price for each item under 1. So for example, it would be $4.49/1 and $1.50/1. The reason for that is because unit rate means 1 and you are trying to find the price for one item. So then you just divide. For the 12 pack you get 22 cents for one, and for the liter, well it's just $1.50 because it's just one. So the better deal is the 12 pack. The 12 pack is a much better deal because it is cheaper, and you get more than one for the price of $4.49. That is just about 3 more dollars than for one liter! You can use this  type of math to compare things, or when you want to find the cost of one item or thing. 
 





Leave a Reply.